Енергийно ефективен жилищен комплекс със 173 апартамента с геотермални термопомпи

Геотермални термопомпи Бургас жилищен комплекс

Местоположение: Будапеща (Унгария)
Година: 2020
Категория: Земен източник
Модел: 2 x ecoGEO HP3 25-100
Мощност: 200 kW
Производителност: Отопление, охлаждане и БГВ

Този проект, разположен в Testvérhegy в Будапеща, се състои от две различни фази на строителство. Първа фаза, както е описано по-долу, състояща се от 75 апартамента и втора фаза от 98 апартамента. В този проект беше решено да се инсталират термопомпи със земен източник, тъй като това е най-ефективната система за ОВК, използваща възобновяема енергия и способна да произвежда отопление, охлаждане, пасивно охлаждане и БГВ.

Основният източник на енергия от първата фаза на 75 апартамента са 2 термопомпи ecoGEO HP3 25-100 kW, които могат да генерират 200 kW топлинна енергия, за да отговорят на нуждите на всички апартаменти. Геотермалният енергиен източник се състои от 42 земни сондажа с дълбочина 100 м.

Благодарение на използването на термопомпи със земен източник е възможно да се постигне невероятно висока ефективност, както е показано на снимката по-долу. През месец март сезонната ефективност беше 5, т.е. консумирането на 1 kW електрическа енергия за генериране на 5 kW топлинна енергия или, което е същото, получаване на 4 kW топлинна мощност чрез извличане на енергия от сондажите. През цялата година сезонната ефективност се подобрява до 5,5. Тези данни за ефективността показват, че икономиите в сметката за отопление са изключително големи в сравнение с всеки друг вид традиционно отопление, или дори в сравнение с термопомпите с въздушен източник. 

В допълнение, друго голямо предимство на термопомпите с инверторна технология ecoGEO е възможността да ги инсталирате в малки пространства и чрез много прости инсталации, постигайки икономии в пространството и в инсталационните компоненти.

Previous
Previous

Отопление и охлаждане на 42 еднофамилни къщи с 3 каскадни термопомпи вода-вода

Next
Next

Енергийно ефективна хибридна отоплителна система в кампус на университет