Как работи геотермалната термопомпа?
Геотермалната термопомпа използва земята като източник на енергия. Тази енергия може да бъде уловена с помощта на набор от тръби в затворена система, заровени под земята хоризонтално, вертикално или дори потопени във водата, или в отворена система, изпомпваща подпочвените води през топлообменник.
Топлината по естествен път се предава от тяло (среда) с по-висока температура към тяло (среда) с по-ниска температура. Преминавайки през външния контур, студената течност поема част от температурата на почвата, след което тръбите влизат в топлообменник, наречен изпарител. В него тръбите предават своята топлина на хладилния агент, който поради ниската си температура на газификация започва да кипи и да се изпарява и отива в компресор. Той увеличава налягането, което пък води до увеличаване на температурата на газа, след което той попада в друг топлообменник, наречен кондензатор, кодето по същия начин предава топлината си на тръбите от вътрешния контур, които я разпределят по-нататьк по помещенията. При необходимост от охлаждане през лятото системата работи по същия начин като просто се разменят ролите на двата топлообменника, кондензаторьт става изпарител и излишната топлина се отвежда в земята, ползвайки същия физически закон. Термопомпата разполага с “електронен мозьк” - управляващ блок, който координира целият този процес (скорост на потоците, налягане в компресора, температури на входа и на изхода и т.н.).
В сравнение с аеротермалните системи, основното предимство на геотермалните термопомпи е тяхната производителност. Ефективността на тези системи е по-голяма поради стабилната температура на земята, тази стабилност се увеличава с дълбочината на земята, което гарантира по-висока производителност и ефективност на термопомпата.